Az ókeresztény művészet szimbólumai
Vanyó László
Jel Kiadó
A könyv az ókeresztény kor művészettörténetének kiváló összefoglalása. Először 1988-ban jelent meg. A szerző a 4. század utáni keresztény képzőművészet, valamint a katekézis, a liturgikus szövegek és az egyházatyák beszédei közötti összefüggéseket mutatja be az 1988-as kiadás óta napvilágra került kutatási eredmények tükrében. Megismerhetjük a bazilikák falain máig élő ikonográfiai megoldások katakombális emlékeit, a keresztény szimbólumok mélységeit, az imperiális ikonográfia és az eszkatologikus motívumok egymáshoz való viszonyát. Az Olvasó nem a szimbólumok pszichológiai elemzését és értékelését, ’hasznosítását’ kapja, hanem az ókeresztény művészet szimbólumainak genezisét. Az átdolgozás eredményeként nagyobb szerepet kaptak a kötetben a 4–5. századi műalkotások, az azok hátterét értelmező patrisztikus írások. A könyv nemcsak az ókeresztény művészet, hanem az egyház mai liturgiájának jobb megértését is segíti.
2010 (Negyedik, javított kiadás)
keménytáblás, cérnafűzött
142 x 197 mm
360
fekete-fehér fotók
Katekézis, költészet és ikonográfia a 4. században
Vanyó László
Jel Kiadó
Litteratura Patristica 2.
2004
Puhatáblás, ragasztókötés
142 x 200 mm
316
1 800 Ft
Kenyér és Bor
Összegyűjtött versek
Csanád Béla
Jel Kiadó
Csanád Béla első verseit, írásait – Sík Sándor biztatására – 1947-től publikálta a katolikus sajtóban (Jelenkor, Kortárs, Új Írás). Műfordítói munkássága is jelentős: a középkori magyarországi himnuszköltészet legavatottabb tolmácsolója, s az ókeresztény költők (Szent Ambrus, Prudentius és Sedulius) kiváló fordítója volt. A modern szerzők közül leginkább Rilke, Hermann Hesse, Thomas Merton, valamint néhány afrikai költő verseit ültette át magyarra. Első önálló verseskötete 1963-ban jelent meg, melyet további öt követett. E kötet az önálló és gyűjteményes kötetekben, lapokban, folyóiratokban megjelent, s költői hagyatékában fellelt verseinek legteljesebb foglalatát tárja az Olvasó elé.
2002
142 x 200 mm
388
véglegesen elfogyott
Művész-világ
Válogatás Jálics Kinga riportjaiból
Jálics Kinga
Jel Kiadó – Magyar Katolikus Rádió
A Megőrzött hangok sorozat 10. kötete rádiós beszélgetéseket tartalmaz a magyar művészet legendás alakjaival. Interjúalanyai színpadról, filmekből, hangversenypódiumról ismert előadóművészek. A kötet nem irodalmi műalkotásokat tartalmaz, s komoly szakmai fejtegetés is csak ritkán található benne. Annál több őszinte szó, közvetlen légkörű, önfeledt mesélés. Kedves emlékek visszaidézése, pillanatnyi hangulatok természetes megnyilvánulásai.
A kiadvány CD mellékletén az interjúk egy-egy rövid részlete, művészeink néhány percnyi vallomása hallható.
A kötetben megszólaltatott művészek:
KISS MARI és DUNAI TAMÁS;
SCHUBERT ÉVA és PÁSZTOR ERZSI;
SZOKOLAY SÁNDOR;
LÁZÁR ERVIN;
BÉKÉS ITALA;
KOMLÓS JUCI;
PONGOR ILDIKÓ;
CZIGÁNY GYÖRGY;
MÁTHÉ ERZSI;
BEREK KATI;
TÖRŐCSIK MARI;
AVAR ISTVÁN;
VUKÁN GYÖRGY;
KUBIK ANNA;
RAGÁLYI ELEMÉR;
THÉSZ GABRIELLA;
TIMÁR BÖSKE;
BODROGI GYULA;
BENKÓ SÁNDOR;
KOCSIS ZOLTÁN;
HAMAR DÁNIEL.
MEGŐRZÖTT HANGOK 10
2009
Puhatáblás, ragasztókötés
142 x 200 mm
288
CD lemez melléklet
Véglegesen elfogyott